سبک های طراحی کابینت آشپزخانه

سبک های طراحی کابینت آشپزخانه

شناسایی و تشخیص سبک طراحی یک آشپزخانه با تماشای آن راحت تر از شناسایی آن از طریق کلمات است. بدین معنی که سبک های طراحی را نمی توان کاملا در قالب کلمات گنجاند و از آنها تعریفی صد در صد مشخص نمود که با طراحی عملی در دنیای واقعی عینا یکی باشد. به هر حال ما در این مقاله با برشماردن ویژگی های هر یک از اصلی ترین سبک های طراحی به شما کمک می کنیم تا با نگاهی به یک کابینت آشپزخانه ، قادر به تشخیص سبک و یا سبک های بکار رفته در طراحی آن باشید. [(i)1024672707321001B|article-img]

انواع چوب

انواع چوب

چوب ها به دلیل جلوه گرم و زیبایی که دارند و همچنین قابلیت پردازش ، برش ، خراطی ، سمباده خور بودن و ... طرفداران زیادی را در صنایع مختلف مخصوصا صنعت دکوراسیون به خود جلب کرده است. البته نابودی جنگل ها و منابع طبیعی در سراسر دنیا و بحران های اکوسیستمی باعث شده که در استفاده بی رویه از این محصول اجتناب گردد که البته این موضوع باعث گردیده که در صده اخیر این محصول به یک کالای لوکس نزد مصرف کنندگان تبدیل گردد. زیرا با توجه به قیمت رقابتی محصولات مشابه نظیر ام دی اف ، نئوپان ، پی وی سی و ... قیمت بسیار بالاتری دارد. اما طرفداران چوب مخصوصا در صنعت دکوراسیون داخلی بر این عقیده هستند که حسی طبیعی ای که چوب به خانه می آورد قابل قیاس با محصولات چوبی مصنوعی نمی باشد که در صورتی که مشکلاتی که در ساخت و پردازش چوب دارد را در نظر نگیریم تا حدودی استدلال بجایی می باشد.

پلان های کابینت آشپزخانه

پلان های کابینت آشپزخانه

هر خانه ای با توجه به موقعیت زمین و نوع نقشه ساخت و مساحتی که دارد دارای یک پلان مشخص برای تک تک قسمت های خانه شامل پذیرایی ، اتاق ها ، آشپزخانه ، سرویس ها و ... می باشد. در طراحی کابینت آشپزخانه این پلان ها بسیار تعیین کننده می باشند لذا در این مقاله قصد داریم که به بررسی پلان های استاندارد و رایج آشپزخانه بپردازیم و همچنین پیشنهاداتی در طراحی کابینت آشپزخانه در هر کدام از این lay out ها مطرح کنیم.

آشنایی با متریال های به روز در طراحی کابینت آشپزخانه

آشنایی با متریال های به روز در طراحی کابینت آشپزخانه

با خواندن این مقاله به متخصصی در زمینه فرآورده های چوبی مختلف در زمینه دکوراسیون منزل تبدیل شوید و با توجه به نوع نیاز و کاربری خود از میان آنها انتخابی مناسب و کاربردی داشته باشید.

9 نکته کلیدی جهت داشتن آشپزخانه ای دلباز تر

9 نکته کلیدی جهت داشتن آشپزخانه ای دلباز تر

امروزه با تغییر سبک زندگی و همچنین کوچک تر شدن محیط زندگی مباحثی مثل استفاده بهینه از فضای خانه و طراحی آن به گونه ای که بزرگتر از آنچه که هست جلوه داده شود اهمیت بالایی نزد طراحان دکوراسیون خانه پیدا کرده است. بر این اساس ما در این مقاله بر آنیم تا روش هایی برای مدیریت فضا و افزایش بهره وری آن بر شماریم.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

امروزه در مبحث طراحی داخلی و دکوراسیون منازل ، طراحی کابینت آشپزخانه به صورت یک امر مهم و حیاتی در آمده است. زیرا سبک زندگی امروزی کاربرد این فضا را بیش از پیش ساخته است و همچنین با توجه به کوچک تر شدن خانه کابینت اشپزخانه نیز به جزوی از دکوراسیون خانه و حتی می توان گفت قلب تپنده آن تبدیل شده است. اما برای طراحی یک کابینت آشپزخانه مدرن ، زیبا ، لوکس و کارا چه باید کرد؟ در این مقاله سعی می کنیم با مثال های عینی و ملموس به این سوال تا حدی پاسخ گوییم.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن 2

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن 2

در مقاله قبلی در مورد طراحی کابینت آشپزخانه مدرن مطالبی را گفتیم و یکی از پروژه های مربوط به کابینت مدرن را با هم بررسی نمودیم. در این مطلب سعی داریم از طریق بررسی یک پروژه دیگر در زمینه کابینت مدرن پلی گلاس ، اطلاعات بیشتر و جالبی را خدمتتان ارائه نماییم.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن 3 (خاکستری)

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن 3 (خاکستری)

طراحی کابینت آشپزخانه چه از نوع مدرن و چه کلاسیک دنیایی از خلاقیت ، ایده و نو آوری می باشد که هر چقدر هم که راجع به آن صحبت کنیم باز در ب های بحث و تفضیل حول این موضوع باز است. در این مقاله قصد داریم تا طراحی یک کابینت خاص اروپایی را با هم بررسی کنیم تا باز هم دید بهتر و خلاقانه تری نسبت به طراحی کابینت آشپزخانه پیدا کنیم.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن 4

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن 4

ما در این سری از مقالات با عنوان طراحی کابینت مدرن بر انیم تا شما را با استفاده از مثال هایی واقعی با خط فکری بزرگترین طراحان کابینت مدرن روز دنیا آشنا گردانیم. البته در صورتی که مایلید تا بتوانید خودتان به طراحی کابینت آشپزخانه بپردازید ، این نیازمند اطلاعات تخصصی ، کار و تجربه و همچنین نگاه خلاقانه و هنری به فضا می باشد. اما به هر حال با خواندن این مقالات می توانید کمی به اطلاعات خود در این زمینه بیافزایید.

دسته بندی رنگ ها

دسته بندی رنگ ها

تمامی رنگ ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که شامل : رنگ پایه , رنگ ترکیبی دوتایی و رنگ ترکیبی سه تایی می باشند که هر کدام از این دسته ها به صورت جداگانه قابل توضیح و بررسی هستند. شما می توانید با مطالعه این موارد متخصص انتخاب رنگ شوید.

تعریف دقیق برای رنگ ها

تعریف دقیق برای رنگ ها

تعریف های گوناگونی برای رنگ ها وجود دارد.برای مثال ممکن است شما یک تعریفی از یک رنگی مانند آبی روشن داشته باشید ولی همسرتان تعریف دیگری از این رنگ داشته باشد به همین دلیل برای جلوگیری از گیج شدن و سردرگمی در تعریف دقیق رنگ سه نوع رنگ کلیدی وجود دارد.

ترکیب صحیح رنگ ها

ترکیب صحیح رنگ ها

توجه به ارتباط رنگ ها در چرخه رنگ (color wheel ) راه حل ساده ای برای ارتقاء درک شما از ترکیب رنگ هاست. شاید شما در مرحله اول طراحی رنگ ایده آلتان را پیدا نکنید ولی با کمی صبر و تمرکز بر روی ترکیب های پیشنهادی مطمئنا به رنگ های مورد نظرتان برای آشپزخانه و دکوراسیون منزل دست خواهید یافت. حال تعدادی از اصلی ترین انواع ترکیب رنگ در چرخه رنگ ها را به شرح ذیل خدمتتان ارائه می گردد.

نواحی اساسی آشپزخانه

نواحی اساسی آشپزخانه

چیدمان و طراحی برنامه ریزی شده و هوشمندانه برای نواحی اصلی آشپزخانه جهت تعریف تعداد و نوع کابینت های مورد نیاز امری ضروری است این نواحی عبارتند از: • ناحیه مواد مصرفی • ناحیه مواد غیرمصرفی • ناحیه شستشو و تمیز کاری • ناحیه آماده سازی • ناحیه پخت و پز

رنگ آمیزی در دکوراسیون منزل

رنگ آمیزی در دکوراسیون منزل

دنیای پیرامون ما بدون وجود رنگ ها قابل تصور نیست. در حالی که هر رنگی تاثیر به خصوصی روی روح و روان ما انسان ها دارد از این رو امروزه روانشناسی رنگ ها نه تنها در زندگی روزمره بلکه در صنعت ، تجارت ، دکوراسیون منزل و تبلیغات نیز اهمیت بالایی پیدا کرده است که غیر قابل انکار می باشد. البته روانشناسان در این حوزه قادر به تشخیص قطعی و 100 درصد واکنش افراد مختلف و میزان شدت این عکس العمل ها نیستند و این عکس العمل به عوامل مختلفی از جمله شرایط فیزیکی فرد ، فرهنگ ، جنسیت ، خاطرات و ... بستگی دارد.با این حال ما در این مقاله سعی می کنیم تا حد امکان به تشریح این تاثیرات بپردازیم و با معرفی نمونه کار های اجرا شده در هر کدام از این دسته های رنگی شما را در انتخاب رنگ بندی مورد نظرتان یاری نماییم.

نقش نورپردازی در فضای آشپزخانه

نقش نورپردازی در فضای آشپزخانه

در دکوراسیون آشپزخانه های قدیمی که مثل آشپزخانه های امروزی و مدرن دارای کابینت های ثابت و مشخص که جاسازی شده و محل مشخص شده ای برای سینک و گاز و باقی وسایل در نظر گرفته می شود نبوده اند , نورپردازی کل فضای آشپزخانه فقط توسط یک چراغ سقفی یا لوستر که از مرکز سقف نصب می شد تامین می گردید به دلیل اینکه تمامی فعالیت ها چه آماده سازی وچه پخت و پز بر روی میز وسط انجام می شد. اما آشپزخانه های امروزی و مدرن که شامل کابینت ها , گاز و سینک و یخچال جاسازی شده در کنار یکدیگر می باشند , نوع جدیدی از نورپردازی را دارا هستند. در شیوه جدید طراحی دکوراسیون آشپزخانه های مدرن بر خلاف گذشته بیشتر فعالیت های روزمره بر روی سطوح کابینت ها و در کنار گاز و سینک انجام می شود اما هنوز چراغ های سقفی از وسط آویزان می شوند که این امر باعث می شود که فرد در هنگام کار پشت به منبع اصلی نور و در زیر سایه خود قرار گیرد و نور کافی جهت فعالیت را نداشته باشد.بنابراین در طراحی امروزی چه از لحاظ آماده سازی و چه از لحاظ پخت و پز نور کافی در قسمت گاز و سینک و سایر سطوح کابینت ها نیاز داریم و علاوه بر نور کافی در قسمت های نام برده شده , محیط اصلی آشپزخانه هم نیاز به نور کافی دارد. [(i)1024672562111001B|article-img] لازم به ذکر است که کابینت های ویترینی که بیشتر برای گذاشتن ظروف تزئینی و چینی استفاده می شود نیز نیاز به نورپردازی دارند. وجود یک چراغ بالای سینک ظرفشویی در هنگام تاریکی یا شب می تواند نور کافی را جهت شستن ظروف تامین کند و اگر این نوع نورپردازی دارای کلید مجزا باشد که به صورت دلخواه مورد استفاده قرار بگیرد بهتر است . نکته جالب این است که امروزه شیرهایی ساخته شده اند که در قسمت خروجی آب دارای چراغ است و در هنگام تاریکی سطوح ظروف شسته شده را روشن می نماید که استفاده از این نوع شیرها هم کمک شایانی چه از لحاظ کارایی و چه از لحاظ طراحی می کند. [(i)1024673562111001B|article-img] جهت تامین نور مورد نیاز در سطوح دیگر کابینت ها که بیشتر زیر کابینت های هوایی قرار دارد به راحتی می توان از چراغ های مهتابی بهره گرفت بنابراین این نوع نورپردازی بر زیر کابینت های دیواری بدون اینکه قابل رویت باشند یا چشم را آزار دهند نور بسیار خوبی را تامین می کنند. اگر کابینت های زمینی از عمق زیادی برخوردار هستند و نور محیطی اصلی نتوانند داخل آنها را روشن کند , می توان با نصب چراغ های کوچک که با کلید های ریموت دار کنترول می شوند یا با باز و بسته شدن درب کابینت به صورت خودکار روشن و خاموش می شوند به راحتی به وسایل داخل آن دسترسی پیدا کرد. استفاده از چراغ های آویز بالای میز غذا خوری که قابلیت تنظیم دارند می توان نور دلچسب و آرامش بخشی را در هنگام غذا خوردن به وجود آورد.همینطور زمانی که از میز غذاخوری استفاده نمی شود این نوع چراغ ها می توانند نور محیطی اصلی آشپزخانه را نیز تامین کنند. [(i)1024670462111001B|article-img] کابینت , نقطه شروع هر آشپزخانه است به دلیل اینکه نمای اصلی آشپزخانه رابطه مستقیمی با شکل و ظاهر کابینت ها دارد.کابینت آشپزخانه باید به گونه ای باشد که نیاز افراد را چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ کارایی برآورده کند بنابراین اولین و مهمترین نکته ای که باید در انتخاب کابینت رعایت شود این است که چه نوع کابینتی نیاز شما را فراهم می سازد؟

کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت آشپزخانه مدرن

امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی ، طراحی آشپزخانه اهمیت بالایی پیدا کرده است. زیرا این قسمت از خانه هم از نظر کاربردی و هم از نظر دکوراتیو مورد توجه می باشد. در میان انواع سبک های طراحی آشپزخانه سبک طراحی مدرن بسیار مورد پسند خانم ایرانی قرار دارد. به طوری که امروزه در اکثر خانه ها ما شاهد اجرای این سبک در کابینت آشپزخانه می باشیم. المان های طراحی زیبا و مختلف ، تنوع رنگ ها و متریال ها در این سبک ، ارگونومی بالا به خصوص در آشپزخانه های کوچک و باز بودن دست طراح برای خلاقیت در طراحی آشپزخانه از ویژگی های اصلی کابینت مدرن می باشد که به محبوبیت آن نزد طراحان افزوده است. [(i)1024676949911001B|article-img]

نکاتی چند برای طراحی بهتر

نکاتی چند برای طراحی بهتر

طراحی یک کابینت کلاسیک ، کابینت مدرن ، کابینت های گلاس ، کابینت پلی گلاس و ... هر کدام دارای سبک و سیاق خاص خود می باشد که باید آنها را رعایت نمود. اما نکاتی در طراحی هر آشپزخانه ای و به هر سبکی وجود دارد که دانستن آنها در طراحی آشپزخانه به بهترین نحو تاثیرگذار می باشد.

پیشنهاداتی برای یک آشپزخانه بهتر

پیشنهاداتی برای یک آشپزخانه بهتر

1- به کار گیری نور طبیعی: از هر روشی برای استفاده بیشتر از نور طبیعی در محیط کابینت آشپزخانه استفاده کنید. برای این کار می توانید از درب های کابینت از جنس استیل ، شیشه و درب های پلی گلاس و های گلاس استفاده نموده تا نور در محیط منعکس شود.

یرای مطالعه بیشتر در این رابطه پیشنهاد می شود به لینک های قرار داده شده مراجعه فرمایید: کابینت آشپزخانه کوچک ، نورپردازی کابینت آشپزخانه مدرن

[(i)1024678260021001B|article-img]

نور یک عامل اساسی

نور یک عامل اساسی

قبل تر از این ، در زمانی که کابینت آشپزخانه پستویی مخفی در فضای دکوراسیون خانه به حساب می آمد و همچنین طراحان توجه خاصی به کاربرد و راحتی در طراحی آشپزخانه نداشتند ، در نظر گرفتن نورپردازی امری غیر متداول محسوب می شد. چیزی که در اکثر کابینت های آشپزخانه مشاهده می شد نوری مرکزی بود که از سقف گرفته می شد. اما امروزه با توجه به تغییر روش و سبک زندگی و همچنین کوچک شدن خانه ها و در نتیجه آن پیوستن آشپزخانه به دیگر قسمت های دکوراسیون خانه و با مورد توجه قرار گرفتن کارایی و زیبایی آشپزخانه ، روش های طراحی کابینت نیز تغییر پیدا کرده است. در طراحی کابینت مدرن امروزی بحث نورپردازی از دو منظر مورد توجه قرار می گیرد. نورپردازی کاربردی و نورپردازی دکوراتیو یا تزئینی . [(i)1024674045021001B|article-img]

دکوراسیون داخلی از صفحات تاریخ تا امروز

دکوراسیون داخلی از صفحات تاریخ تا امروز

[(i)1024671708021001B|article-img] طراحی و چینش فضای زندگی از دوران خیلی دور و از زمان شکل گیری تمدن های انسانی همواره به شیوه های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. انسان ها به صورت غریزی همواره به محیط اطراف خود و نحوه قرار گیری لوازم و نوع رنگ ها توجه داشته اند. اینکه دکوراسیون و معماری داخلی دقیقا در کجای تاریخ شکل گرفته است امریست که بر ما پوشیده می باشد. برخی حتی بر این عقیده اند که طراحی ها و دیوار نوشت های انسان های غارنشین علاوه بر جنبه انتقال اطلاعات ، جنبه زیبایی و دکوری نیز داشته است. به هر حال اگر بخواهیم مطمئن تر راجع به تاریخچه معماری صحبت کنیم می توانیم به سال 1992 اشاره کنیم که هاوارد کارتر(Howard Carter) باستان شناس بریتانیایی مقبره توتنخامون (Tutankhamen) را گشود. لوازم و ظروف تزئینی از جنس طلا که در کنار اجساد قرار داده شده بود ذهنیتی از سبک زندگی مصریان و توجه آنها به تزئین فضای اطراف به دست داد که می توان به جرعت گفت که این نگرش تحولی جدی در صنعت معماری و دکوراسیون ایجاد نمود. [(i)1024672708021001B|article-img]