پلان های کابینت آشپزخانه

هر خانه ای با توجه به موقعیت زمین و نوع نقشه ساخت و مساحتی که دارد دارای یک پلان مشخص برای تک تک قسمت های خانه شامل پذیرایی ، اتاق ها ، آشپزخانه ، سرویس ها و ... می باشد. در طراحی کابینت آشپزخانه این پلان ها بسیار تعیین کننده می باشند لذا در این مقاله قصد داریم که به بررسی پلان های استاندارد و رایج آشپزخانه بپردازیم و همچنین پیشنهاداتی در طراحی کابینت آشپزخانه در هر کدام از این lay out ها مطرح کنیم.
به طور کلی نقشه آشپزخانه ها را می توان در 7 دسته کلی تقسیم بندی نمود که اکنون آنها را برمی شماریم و بعد به توضیح هر یک به صورت جداگانه می پردازیم. کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف ( one-wall kitchen) ، کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی یا کابینت آشپزخانه راهرویی ( two-side kitchen ) ، کابینت آشپزخانه U شکل ( U-shaped kitchen ) ، کابینت آشپزخانه L شکل ( L-shaped kitchen ) ،کابینت آشپزخانه G شکل ( G-shaped kitchen ) ، کابینت آشپزخانه جزیره (kitchen with island ) ، کابینت آشپزخانه بسته ( closed kitchen )
کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف ( one-wall kitchen) :
این Lay out اصولا در آشپزخانه های کوچک دیده می شود. در این نوع پلان آشپزخانه تمامی تجهیزات مثل یخچال و گاز و سینک روی یک دیوار قرار می گیرند. در این حالت بهتر است که سینک بین گاز و یخچال جانمایی شود تا فرایند تمیزکاری را راحت تر کند.

در این نوع از آشپزخانه ها قابلیت اجرای طرح های خلاقانه ای وجود دارد که در خاص شدن فضا تاثیر بسزایی می گذارد. برای مثال در این حالت شما می توانید با استفاده از درب های اسلایدینگ کل دیوار آشپزخانه را پنهان کنید. این کار مخصوصا در فضاهای خیلی کوچک که آشپزخانه و پذیرایی در دل هم قرار می گیرند بسیار کارا می باشد. استفاده از یراق آلاتی مثل میز های کشویی آتیم در چنین فضا هایی بسیار موثر است. اگر فرم آشپزخانه شما به صورت یک دیوار صاف می باشد ، شما به سادگی می توانید یک میز غذاخوری کامل را با استفاده از تکنولوژی شرکت آتیم ایتالیا در فضای یک کشوی ساده جای دهید. از آنجایی که در این نوع پلان ها ما با چالش میز کار و فضای صبحانه خوری روبه رو هستیم استفاده از این دست اکسسوری و یراق می تواند راه حل بسیار مناسبی برای کمبود فضا باشد. استفاده از گازهای روکار (ترجیحا عرض 60 سانت ) و همچنین بکارگیری یخچال فریزر 60 سانتی به جای یخچال ساید در صورت امکان ، پیشنهاد می شود. زیرا این کار فضای کار بیشتر و همچنین کابینت بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار خانم خانه دار می گذارد.

کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی یا کابینت آشپزخانه راهرویی ( two-side kitchen ):
به طور قطع می توان گفت که این Lay out کاربردی ترین پلان آشپزخانه محسوب می گردد. این فرمت که اصولا در آشپزخانه رستوران ها نیز اجرا می گردد به نحوی طراحی شده که قادر است صد ها نفر آدم را سرویس دهی کند که نشان از قابلیت کاربردی بالای آن دارد. در این نوع نقشه ، آن هایی که از دو طرف باز هستند و یا از یک طرف به یک پنجره سرتاسری ختم می شوند ترجیح داده می شود. زیرا در این حالت فضا نورگیر بیشتری خواهد داشت و از حالت خفگی که در بعضی آشپزخانه های با این پلان وجود دارد ، در خواهد آمد.

برای مشاهده پروژه اجرا شده گروه فینسا دکور با این پلان روی لینک قرار داده شده کلیک کنید: اجرای دکوراسیون مینیمال آشپزخانه

 

کابینت آشپزخانه U شکل ( U-shape kitchen ):
یک آشپزخانه راهرویی با دهنه بزرگ تر می باشد که یک طرف آن بسته است . در این نوع آشپزخانه ها بزرگترین حسن ارتباط مناسب سه نقطه اصلی آشپزخانه در مثلث کار یعنی گاز ، یخچال و سینک می باشد.

در این نوع آشپزخانه ها امگان قرار دادن میز در داخل آشپزخانه وجود ندارد و برای صرف غذا باید فضایی را بیرون از آشپزخانه در نظر گرفت که از نقاط ضعف این پلان محسوب می شود. البته در تمامی پلان هایی که تا به حال توضیح دادیم در صورتی که آشپزخانه بزرگی داشته باشیم امکان استفاده از جزیره و یا میز نهارخوری در داخل آشپزخانه وجود دارد که این موضوع را در دسته آشپزخانه های جزیره بررسی خواهیم کرد.

برای مشاهده پروژه اجرایی گروه فینسا دکور با پلان U روی لینک قرار داده شده کلیک کنید : کابینت شیشه ای آشپزخانه

 

کابینت آشپزخانه L شکل ( L-shaped kitchen ) :
با پیشرفت دکوراسیون داخلی و همچنین توجه به آشپزخانه به عنوان یکی از مهمترین ارکان خانه ، حدود و مرزها در طراحی فضای داخلی خانه شکسته شده است. در طراحی امروزی پذیرایی و آشپزخانه در یک سطح و با هم هماهنگ هستند. لذا دیگر نیازی به جداسازی آنها از یکدیگر و یا تعیین حدودی مشخص برای هر کدام نیست. آشپزخانه های L شکل زاده ی این نوع نگاه طراحان به خانه و آشپزخانه می باشند که به یکی از پلان های متداول و محبوب امروزی تبدیل شده اند. در این نوع آشپزخانه ها شما این امکان را دارید تا در حین آشپزی مهمان و یا بقیه اعضای خانواده را به آشپزخانه دعوت نموده و از داشتن یک مکالمه روزانه با عزیزانتان در حین فرایند پخت و پز لذت ببرید. داشتن یک کابینت جزیره در این فضا کارایی و زیبایی آن را چندین برابر کرده و افرا می توانند با جمع شدن دور آن برای صبحانه ، نهار و شام از حس کنار هم بودن لذت ببرند.

برای مشاهده پروژه اجرایی گروه فینسا دکور با این پلان روی لینک قرار داده شده کلیک کنید : طراحی دکوراسیون نمایشگاه

 

کابینت آشپزخانه G شکل ( G-shaped kitchen ) :
این پلان نزدیک به پلان U شکل می باشد با این تفاوت که در ادامه ضلع سوم آشپزخانه ، ضلع دیگری به صورت کانتر اجرا می شود. این پلان برای آن دسته از کسانی می باشد که می خواهند از متر متر آشپزخانه خود استفاده بهینه ببرند ولی فضای کافی برای اجرای جزیره را ندارند. پلان G شکل به نوعی امکان اجرای یک شبه جزیره را ایجاد می کند که می توان از آ« به عنوان فضایی برای ذخیره سازی ، میزی برای نشیمن و صبحانه خوری و یا فضایی برای قرار دادن لوازم برقی مختلف و ... استفاده نمود. البته همان گونه که در پلان L توضیح دادیم در طراحی کابینت مدرن 2015 مشخص کردن حدود و مرز برای آشپزخانه و دیگر فضاها دیگر معنایی ندارد که در پلان G شکل به صورت ناخود آگاه این اتفاق می افتد. اما با این حال این نقشه در اجرای یک کابینت مدرن و کارا بسیار متداول می باشد.

برای مشاهده پروژه های اجرایی فینسا دکور با این پلان روی لینک های قرار داده شده کلیک کنید : کابینت آشپزخانه پلی گلاس ، کابینت آشپزخانه ام دی اف ، دیزاین داخلی ، کابینت طرح چوب ، دکوراسیون آشپزخانه مدرن

 

کابینت آشپزخانه جزیره (kitchen with island ) :
در تمامی پلان های آشپزخانه امکان اجرای کابینت جزیره وجود دارد به شرطی که فضای مناسب برای این کار در دسترس باشد. کابینت جزیره در صورتی که در کنار هر کدام از مدل های کابینت نام برده قرار گیرد علاوه بر ایجاد جذابیت های بالای ظاهری امکاناتی نظیر ایجاد فضای نشیمن و صبحانه خوری بسیار کاربردی ، امکان اجرای گاز ، هود ، سینک و ... روی آن به طوری که مدرنیته و صمیمیت فضا را افزایش دهد و امکان ذخیره سازی مواد و ظروف را به فضا اضافه می کند. اجرای کابینت جزیره از متد های طراحی مورد علاقه طراحان امروزی و همچنین خانم های با سلیقه که به سبک زندگی خود اهمیت می دهند ، می باشد.البته گزینه دیگری که وجود دارد استفاده از یک میز صبحانه یا نهارخوری شیک می باشد که می توان جایگزین جزیره کرد. در ادامه نمونه هایی از بروز ترین طراحی های آشپزخانه را در پلان های مختلف مشاهده می کنید که از کابینت جزیره استفاده کرده اند و نمونه هایی از پروژه های اجرا شده توسط گروه فینسا دکور در هر کدام از این سبک ها را به شما معرفی می کنیم.

** کابینت آشپزخانه کلاسیک با دیوار صاف به همراه جزیره:

مشاهده پروژه های اجرایی فینسا دکور : کابینت ام دی اف ، دکوراسیون کابینت کلاسیک

 

** کابینت آشپزخانه راهرویی به همراه جزیره :

مشاهده پروژه های اجرایی فینسا دکور : ساخت کابینت آشپزخانه ،اجرای کابینت آشپزخانه کلاسیک

 

** کابینت آشپزخانه U شکل به همراه جزیره:

مشاهده پروژه های اجرایی فینسا دکور : اجرای دکوراسیون داخلی آشپزخانه ، کابینت آشپزخانه های گلاس ، دیزاین آشپزخانه مدرن ، دکوراسیون کلاسیک کابینت آشپزخانه

 

**کابینت آشپزخانه L شکل به همراه جزیره :

مشاهده پروژه اجرایی فینسا دکور : دکور آشپزخانه ، کابینت آشپزخانه سفید ، کابینت آشپزخانه مینیمال ، اجرای دکور کابینت ،دکوراسیون کابینت آشپزخانه مدرن

 

کابینت آشپزخانه بسته ( closed kitchen ) :

این پلان بیشتر در خانه های قدیمی مشاهده می شود و کمتر در ساختمان های نوساز این نوع آشپزخانه را می بینید. در صورتی که آشپزخانه شما از این نوع است و قصد تغییرات معماری را در نقشه منزل خود ندارید ، در طراحی فضا باید به این نکته دقت کنید که تمامی ملزومات جهت آسایش بیشتر اعضای خانواده در محیط آشپزخانه فراهم باشد. برای مثال در یک آشپزخانه بسته در صورتی که فضایی برای نشیمن ، صبحانه خوری ، فضای برای tv و ... در نظر گرفته شده باشد دیگر نیازی به خارج شدن از آشپزخانه برای گردهمایی نیست و این می تواند فضای آشپزخانه را با استاندارد های روز طراحی هماهنگ سازد.

مشاهده پروژه اجرایی فینسا دکور : طراحی دکور آشپزخانه ، کابینت آشپزخانه طرح چوب ، کابینت آشپزخانه کلاسیک

گردآوری و جمع بندی : گروه فینسا دکور

Back