سبک های طراحی کابینت آشپزخانه

شناسایی و تشخیص سبک طراحی یک آشپزخانه با تماشای آن راحت تر از شناسایی آن از طریق کلمات است. بدین معنی که سبک های طراحی را نمی توان کاملا در قالب کلمات گنجاند و از آنها تعریفی صد در صد مشخص نمود که با طراحی عملی در دنیای واقعی عینا یکی باشد. به هر حال ما در این مقاله با برشماردن ویژگی های هر یک از اصلی ترین سبک های طراحی به شما کمک می کنیم تا با نگاهی به یک کابینت آشپزخانه ، قادر به تشخیص سبک و یا سبک های بکار رفته در طراحی آن باشید.

سبک farmhouse و یا به ترجمه تحت الفظی سبک مزرعه ای:
سبک گرم و خانگی farmhouse به یاد آور سبک زندگی در زمین های زراعی و مزرعه ها می باشد که هنوز یکی از سبک های چندکاربرده و راحت به حساب می آید و طرفداران زیادی دارد. شلف های باز ، سینک های بزرگ ، کف پوش های کلاسیک و میز های بزرگ در این سبک آن را به مکانی راحت برای کار و دوست داشتنی تبدیل می کند.
8 المان طراحی مهم در سبک farmhouse :
سبک farmhouse یاد آور زمانی است که زندگی روستایی هنوز در آمریکا جلودار بود و سبک زندگی اصلی به حساب می آمد. اما امروزه آشپزخانه هایی که به این سبک طراحی می گردند به نوعی یک برهه از تاریخ را بیرون کشیده اند که زمزمه ی ساده زیستی در کمال زیبایی و کارایی را به همراه دارد.

اگر به دنبال اجرای این سبک از طراحی آشپزخانه هستید به این 8 المان دقت نمایید:

1 ) شلف های باز : در یک کابینت farmhouse کلاسیک ، شلف هایی که به دیوار نصب می گردند و کابینت های بدون درب از نشانه های اصلی این سبک می باشند که دسترسی به ظروف و بشقاب ها را برای خانم خانه دار راحت تر می کند. بنابراین اگر آشپزخانه شما به صورت سنتی دارای کابینت های زمینی و دیواری می باشد ، بهتر است به فکر ورداشتن برخی از درب ها و یا جایگزینی کابینت های دیواری با شلف های باز و یا کشو های از جنس سبد باشید.

2 ) یک گاز مدل قدیمی!!

همانند هر آشپزخانه دیگری ، در سبک طراحی farmhouse اجاق گاز مرکز و قلب منظقه پخت و پز به حساب می آید که در این سبک پیشنهاد می شود که از اجاق گاز های مبله استفاده شود تا با دکوراسیون آشپزخانه همخوانی داشته باشد.

3 ) کفپوش کلاسیک : اگرچه کفپوش های چوبی مثل انواع پارکت و لمینت ها در این سبک از طراحی همیشه پیشنهاد می شوند ، اما این تنها گزینه شما برای طراحی کف آشپزخانه نیست بلکه کاشی های سیاه یا سفید و هچنین کفپوش های طرح شطرنجی نیز برای این استایل حس خوبی را منتقل می کنند. بنابراین در انتخاب طرح کف برای آشپزخانه farmhouse دقت کافی را داشته باشید تا نتیجه کار را به بهترین حالت خلق نمایید.
4 ) زیبایی سبک farmhouse در ریشه های قدیمی و کهنه ی زندگی مزرعه داری دارد. بنابراین برای القا هرچه بیشتر این حس بکارگیری انواع کوزه ها ، ظروف سفالی و هرچیزی که رنگ و بوی نوستالژی داشته باشد اکیدا پیشنهاد می شود.

5 ) شومینه :هیچ چیزنمی تواند به اندازه یک شومینه فضای آشپزخانه را گرم و خودمانی کند ، مخصوصا در سبک farmhouse که شومینه به مکانی برای گردهمایی اعضای خانواده مبدل می گردد. حتی اگر قابلیت اجرای یک شومینه در فضای آشپزخانه را ندارید ، با اجرای نمای آجری روی یک قسمت از دیوار و ایجاد حفره ای در آن به شکل یک شومینه دکوراتیو می توانید حس و حال یک آشپزخانه کلاسیک مزرعه داری را در فضا ایجاد کنید.

6 ) یک میز بزرگ : یک آشپزخانه به سبک farmhouse بدون یک میز بزرگ به همراه حس پذیرا بودن ، معنی و مفهوم پیدا نمی کند!!

نقش این میز در سبک مزرعه ای بسیار مهم می باشد و علاوه بر مکانی برای غذاخوری ، به عنوان یک میز کار پرکاربرد نیز برای خورد کردن سبزیجات ، وردنه کردن خمیر ، خنک کردن کیک های خانگی که از فر بیرون آمده اند و ... بکار بسته می شود.

7 ) سینک سرامیکی کلاسیک : شاید بتوان این المان را مهم ترین المان در طراحی کابینت آشپزخانه به سبک farmhouse نامید. سینک های سرامیکی کلاسیک با ظاهر عریض خود ، لگن های عمیق و ساختار محکمی که دارند به خوبی جوابگوی وظایف سنگینی که در بحث شست و شو دارند ، می باشند. این مدل سینک ها علاوه بر کاربردی بودن در هماهنگی کامل با سبک طراحی خانه های مزرعه ای می باشند و حس کلاسیک و ناب این سبک را به خوبی به بیننده انتقال می دهند.

8 ) نکته ی بارز و جدایی ناپذیری که در مورد این سبک به وضوح قابل مشاده است بکارگیری درب های قابدار و کابینت ها با درب های ویترین مشبک و استفاده از طرح چوب در دکوراسیون آشپزخانه می باشد که از الزامات اولیه این سبک می باشد.

سبک روستیک ( Rustic Style) :
کهنه و مندرس ، سفت و سخت و زبر ، منقطع و انعطاف ناپذیر ! اینها کلماتی نیستند که امروزه وقتی درباره کابینت آشپزخانه فکر می کنیم به ذهن خطور کنند. بلکه بیشتر کابینت های سفید براق چشم گیر ، لوازم آشپزخانه با روکش های استیل و سنگ های رویه کابینت از جنس مرمر که بسیار چشم نوازند در طراحی آشپزخانه امروزی به چشم می آیند. سبک آشپزخانه روستیک همیشه راحتی و حس در خانه بودن را به همراه دارد. همچنین وقتی صحبت از آشپزخانه روستیک به میان می آید این ها اولین کلماتی هستند که به ذهن می آیند: آنتیک ، با طرح های پتینه ای و راحت. در این قسمت نکات اساسی برای طراحی در این سبک را بر می شماریم. با مطالعه این نکات ببینید که آیا مایل هستید آنها را برای خلق فضایی دنج و گرم در آشپزخانه به کار بندید؟!
1 ) یک آتش روشن کنید!!

شاید دنج کننده ترین المانی که در سبک روستیک وجود دارد در نظر گرفتن یک بخاری زیبا و دکوراتیو باشد که با شعله های خود به فضای آشپزخانه گرمی بخشد. امروزه انواع این بخاری ها با مدل های شیک و زیبای مختلف و ایمنی بالا در بازار یافت می شود.

2) از لوازم آشپزخانه آنتیک و خارج از حالت متداول استفاده کنید!

یخچال ، گاز، هود و دیگر لوازم آشپزخانه با رنگ های استاندارد و متداول سفید ، مشکی و استیل ، ظاهر روستیک آشپزخانه را از بین می برند و باید از استفاده آنها در این سبک طراحی اجتناب نمود. لوازم آشپزخانه امروزه در طرح ها ، رنگ ها و مدل های خاص این امکان را به آشپزخانه های مدرن امروزی می دهد تا سبک طراحی روستیک و سنتی را حفظ کنند و فضایی دنج برای سپری نمودن اوقاتی خوش در آشپزخانه خلق نمایند.

3 ) به سبک های آنتیک قدیمی برای الهام گرفتن بیشتر مراجعه کنید.

برای مثال در تصویر زیر ترکیب درب های به ظاهر مندرس و کهنه ( که با استفاده از تکنولوژی های روز تولید محصولات چوبی طراحی و ساخته شده اند) ، کانتر چوبی با گوشه های گرد و خمیده ، یک میز غذاخوری گرم و صمیمی ، دستگیره ها و لوستر فلزی و سینک کلاسیک به کار رفته همگی در القای حس یک کلبه روستایی کمک کرده اند. به طوری که چشم هر بیننده ی خوش ذوقی را به خود جذب می کند.

4 ) المان هایی را در طراحی انتخاب کنید که سالخورده باشند و یا سالخورده به نظر بیایند!

در آشپزخانه ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید الوار های نا هموار و طبیعی که روی سقف به کار گرفته شده اند ، کابینت آنتیکی که به رنگ سبز طراحی شده و نوع کف پوش بکار رفته ، از سقف تا کف ظاهری روستیک به این فضا بخشیده است.

5 ) به نوع معماری در فضای آشپزخانه توجه کنید. به عنوان مثال در تصویر زیر طاق قوس دار آجری ، دیوار سنگی ، سقف چوبی اجرا شده و اجاق گازی که در فرو رفتگی دیوار با تاقچه هایی در بالای آن قرار گرفته همگی نشان از یک آشپزخانه سنتی اروپایی دارند.

6 ) استفاده از ترکیب رنگی گرم با طرح چوب : در این آشپزخانه ، کابینت جزیره باشکوه قرمز رنگ در هماهنگی خوبی با فضای روستیک آشپزخانه قرار گرفته است. ترکیب رنگ قهوه ای و قرمز در این فضا نمونه ی بسیار خوبی از استفاده ترکیبی از رنگ های گرم در سبک روستیک می باشد. آویز های مسی که در بالای جزیره قرار گرفته اند نیز به زیبایی این فضا افزوده است.

7 )از بکارگیری زیاد از حد چوب بپرهیزید : شما می توانید از کف تا سقف و تمام کابینت ها را از جنس چوب طراحی کنید اما به این نکته مهم توجه کنید که حتما در این فاصله در قسمت هایی مثل صفحه رویه و یا کاشی بین کابینت از متریال دیگری بهره بگیرید. اینکه این متریال بتواند به خوبی در فضا کانتراست و تضاد ایجاد کند بسیار حائز اهمیت است تا طرح آشپزخانه از حالت یکنواختی در آید.

8 ) توجه به دیوارها: در این آشپزخانه دیوار ها به گونه ای رنگ شده اند که به نظر سالخورده و کهنه بیایند تا حس یک کابینت آشپزخانه روستیک منتقل گردد.

9 ) برای صفحه رویه کابینت از چوب های بازیافتی و ترمیم شده استفاده کنید!

چند لایه پلی اورتان سطح چوب را از پوسیدگی و خرد شدن حفاظت می کند. اگر در حال بازسازی یک خانه قدیمی هستید می توانید از چوب هایی که در کف استفاده شده بود و ... برای رویه کابینت استفاده نمایید.

10 ) محیطی دنج و صمیمی برای گردهم آیی و صرف وعده های غذایی مختلف در نظر بگیرید.

فضای آشپزخانه یکی از صمیمی ترین نقاط خانه برای صرف نهار و شام در کنار اعضای خانواده و یا دوستان به حساب می آید. بنابراین فضایی برای آن طراحی کنید ، اهمیتی ندارد که سبک طراحی آشپزخانه شما چیست! و یا این فضا را با یک میز نهارخوری کوچک ایجاد می کنید و یا یک جزیره کلاسیک بزرگ! تنها به این فکر کنید که چگونه می توانید فضایی راحت و دوستانه برای این امر خلق کنید.

11 ) فینیش های مختلف را امتحان کنید : این شیر آب زیبا به رنگ برنز ماهگونی می باشد. گزینه های دیگر را مثل آنتیک برنجی ، برنجی لاکی ، مسی آنتیک و برنجی براق را که متناسب با این سبک طراحی هستند وارسی کنید.

12 ) پارچه را وارد کنید : شما می توانید از پارچه در چهار پایه ها و صندلی های آشپزخانه ، رومیزی ، پرده ها و فرش ها استفاده نمایید.

13 ) الزامی برای تیره بودن یک آشپزخانه روستیک وجود ندارد : شما می توانید رنگ ها و نورهای مورد علاقه خود را با المان های سبک روستیک بیامیزید و هیچ عامل محدود کننده ای برای این کار وجود ندارد.

سبک طراحی مدرن (modern kitchen style):
کلمه "مدرن" به تنهایی دامنه وسیعی از معانی را در بر می گیرد اما وقتی صحبت از طراحی کابینت مدرن می کنیم ، معمولا کابینت های بدون فریم ، اشیائ ساده و براق ، خط های افقی منظم و فقدان تزئینات اضافی به ذهن می آید که با زیبایی طبیعی متریال های بکاررفته در آشپزخانه همراه گشته است.

تمیز دادن سبک طراحی مدرن با سبک طراحی معاصر (contemporary kitchen style ) کار دشواریست زیرا امروزه بسیاری از فضاها هم مدرن و هم معاصر به حساب می آیند ، از این رو مردم از اصطلاحات مربوط به این دو سبک جابجا استفاده می کنند. این در حالیست که تفاوت هایی بین این دو در ظاهر و اصطلاحات فنی وجود دارد. سبک طراحی معاصر همانطور که از نامش پیداست مربوط به طراحی روز و یا به عبارت دیگر طراحی حال حاضر دنیاست. سبک طراحی مدرن اشاره به یک سبک و استایل مشخص در طراحی دارد که در اواسط قرن بیستم المان های سنتی طراحی مربوط به قبل از انقلاب صنعتی را در هم شکست و سبکی جدید متناسب با زندگی آن روزها ارائه داد.

کلمه مدرن می تواند یک اصلاح گول زننده باشد زیرا در بسیاری از موارد برای توصیف چیزی به کار می رود که نقطه مقابل و متضاد سنتی است ، اما آن چیز به مرور زمان ممکن است تبدیل به شی آنتیکی شود. برای مثال لباس هایی که زنان و مردان در سال 1920 به تن می کردند در آن زمان مدرن بوده است اما در حال حاضر آن لباس ها آنتیک محسوب می گردند.

در زیر 8 المان از کابینت آشپزخانه مدرن را بر می شماریم:

1 – درب های فلت و بدون قاب: این مدل از درب ها که در طراحی مدرن استفاده می گردند یکی از نشانه ها و المان های اصلی این سبک محسوب می شود.

2 – دستگیره های توکار : یکی دیگر از المان های اصلی سبک مدرن استفاده از درب های بدون دستگیره یا دستگیره توکار می باشد که جلوه خاص و زیبایی به کار می بخشد. در این حالت به جای نصب دستگیره روی درب ها از یک پروفیل استیل U یا L شکل پشت درب ها استفاده میگردد.

3 – استفاده از نمای فلز : در کابینت آشپزخانه مدرن شما معمولا با المان های فلزی و براق نظیر دستگیره های لوله ای استیل و یا دستگیره های خطی باریک که تمام عرض درب ها و کشو ها را می گیرند مواجه می گردید. این گونه دستگیره ها خط های افقی طراحی مدرن را بیشتر در معرض توجه قرار می دهند.

4 – فقدان تزئینات اضافی ، امضا و نشان همیشگی سبک مدرن!

این معمولا یکی از نکاتی است که سبک مدرن را از سبک معاصر متمایز می سازد. در حالی که شما ممکن است با متریال های رنگارنگ و پرنقش و نگار و همچنین طرح های پتینه در سبک معاصر مواجه شوید ، از این دست المان ها را خیلی در کابینت آشپزخانه مدرن پیدا نخواهید کرد. در عوض درب های فلت و تجهیزات آشپزخانه استیل و براق که با کاشی های بین کابینت ساده و براق همراه هستند و صفحات رویه کم نقش و نگار در این سبک اجرا می گردند.

5 – اعتماد به زیبایی طبیعی و ذاتی متریال ها : آنگونه نیست که سبک مدرن به هیچ وجه در تزئین و پیرایش فضا نمی کوشد ، اما در این راستا از مشخصات طبیعی متریال های مختلف استفاده می کند. برای مثال گره های طبیعی چوب بلوط و یا رگه های زیبای سنگ مرمر از جمله ابزاری است که در سبک مدرن برای زیبایی بیشتر فضا بکار گرفته می شود.

به عنوان مثال درعکس زیر گره های زیبای چوب گردو در قسمت جزیره تمام تزئین و پیرایشی است که این آشپزخانه مدرن نیاز دارد.

6 – تاکید بر خطوط افقی : شاید شما در نگاه اول متوجه این نکته نشوید اما بسیاری ازطراحان در میزان توجهشان به خطوط افقی در طراحی کابینت مدرن اشتراک مشهودی دارند. خطوط طولانی و عریض ، تجمع کشوهای عریض در یک قسمت با خطوط هم ردیف ، دستگیره هایی که در طول این خطوط امتداد یافته اند برای تاکید بیشتر بر روی آنها همگی بر این نکته دلالت دارند. در آشپزخانه زیر پنل مستطیل شکل معلق پشت کابینت ها با تو رفتگی مستطیل شکل و افقی دکوری خود باز هم تاکید بیشتری بر خطوط افقی این کابینت آشپزخانه مدرن دارد.

برای درک بهتر این مطلب به تشریح چند مثال می پردازیم. در تصویر زیر که مثال دیگری در این باب می باشد علاوه بر شیار های افقی درب ها ، تمامی گره ها و طرح های چوب نیز به صورت افقی می باشند. این در حالی است که در یک آشپزخانه سنتی خطوط و گره های چوب ممکن است گرایش عمودی داشته باشند و به این صورت اجرا شوند.

به تصویر زیر نگاه کنید. در این آشپزخانه مدرن ، کابینت جزیره به تنهایی تصویر افقی قوی را در نگاه اول ایجاد می کند.

در تصویر زیر نقش اصلی را در جلوه بیشتر خطوط افقی کاشی های اجرا شده بازی می کنند که با گره های چوب مانند در راستای افقی منظم شده اند.

7 – ثبات در استایل : نوع نورپردازی ها ، میز ها ، صندلی ها و چهارپایه های کنار بار و... همگی در مرحله طراحی یک آشپزخانه باید مورد توجه قرار گیرند. این المان های طراحی ترجیحا با ثبات می باشند تا اینکه متغیر باشند. این المان ها ساده و بدون پیرایش هستند.

برای مثال در تصویر زیر از صندلی های براق و نورپردازی به شکل آویز در قسمت جزیره استفاده شده است.

نکته دیگری که باید بدان توجه نمود این است که هیچ قانونی وجود ندارد که در آن استفاده از رنگ های مختلف را در کابینت آشپزخانه مدرن منع کند. چه در خود کابینت ها و چه در لوازم و ملزومات آشپزخانه.

8 – المان های صنعتی : چیزی درون المان های بی پیرایه ی صنعتی وجود دارد که آنها را برای طراحی مدرن بسیار مناسب می کند. برای مثال در عکس زیر ، دیوار بتنی طبیعی ترمیم نشده ، زنگار و دست نخورده دارای زیبایی بصری بالایی می باشد که در سبک مدرن به اندازه ی یک کاغذ دیواری طرح دار جذابیت دارد. کف طرح بتن و فقدان المان های زینتی ، جلوه مدرن ویژه این آشپزخانه را تکمیل می کند.

کابینت آشپزخانه سنتی (traditional kitchen style ):

کابینت آشپزخانه سنتی بوسیله جزییات آن تعریف شده است. که می تواند شامل آرک ها ، ستون و گچ بری های دکوراتیو ، درب های کابینت قابدار و به صورت کلی ترکیبی از فینیش و فرنیش آنتیک مثل یک پایه کابینت چوبی خراطی شده و یا یک لوستر خاص. این سبک طراحی چه چاشنی سبک آمریکایی و چه سبک قدیمی جهانی را داشته باشد ، با این حال مهر و نشان استایل شخصی صاحب آشپزخانه را به همراه دارد.

همانگونه که گفتیم کابینت آشپزخانه سنتی بوسیله جزییاتش تعریف می شود ولی خلق جزییات چشم نواز و زیبا به سادگی قرار دادن پایه ای چوبی زیر یک کابینت جزیره نیست. اما به هر حال همه کابینت های سنتی چه به سبک آمریکایی باشند و چه به سبک مدیترانه ای و ... در یک سری المان های اصلی طراحی مشترک هستند. در این قسمت ما به 15 مورد از این المان ها که به طراحی یک آشپزخانه سنتی کمک می کند اشاره می کنیم.

1 – جزییات معماری : آشپزخانه سنتی روی جزییات در تمامی نواحی تمرکز دارد به طوری که در این سبک به هر سمتی که نگاهی بیاندازید آراستگی و تزیین را مشاهده خواهید کرد.

2 – درب های قابدار:ساختار یک کابینت می تواند تاثیر بسیاری زیادی روی ظاهر کابینت داشته باشد. همپوشانی کامل درب ها و بدون فریم بودن آنها بیشتر شبیه به سبک معاصر می مانند. همچنین در هیچ کجا شما لولای درب را نمی بینید. از طرفی درب های قابدار همراه و همسو با سبک طراحی قدیمی و کلاسیک می باشد.

3 – سطح رویه لعاب دار و مندرس برای کابینت ها: کابینت سبک سنتی معمولا بر روی سطوح لعاب دار و صیغلی که به گونه ای ساخته شده اند که به نظر کهنه و قدیمی می آیند ، تاکید دارد. چه از یک رنگ سفید آنتیک استفاده می کنید و چه از رنگی مشابه جزیره عکس بالا ، کمی لعاب می تواند ظاهری قدیمی و مندرس به آن بدهد. اگر قصد طراحی کابینت آشپزخانه با این سبک دارید دقت کنید. زیرا بسیاری از رنگ هایی که به این منظور تولید شده اند به نظر مصنوعی می آیند و حس قدیمی را انتقال نمی دهند. بنابراین حتما قبل از اجرا از سازنده کابینت خود بخواهید که نمونه رنگ را به شما نشان دهد و به تایید شما برساند.

4 – ترکیب رنگ و استایل های مختلف : آشپزخانه های traditional معمولا از جنس ها و رنگ های مختلفی در کنار هم استفاده می کنند.برای مثال در بسیاری از مواقع شما شاهد یک رنگ و استایل در محیط آشپزخانه و رنگی دیگر در قسمت جزیره هستید. البته هیچ محدودیتی در این کار وجود ندارد. شما می توانید به سادگی از یک طرح چوب طبیعی در کمد قدی در قسمتی دیگر استفاده کنید و حتی در یک آشپزخانه که به سبک سنتی طراحی می شود از 3 یا 4 رنگ مختلف کمک بگیرید.

5 – درب های کابینت دکوراتیو : انتخاب های نا محدودی برای دکور کابینت سنتی وجود دارد. شیشه های دورتراش برای ویترین ، شیشه های آنتیک ، شبکه های فلزی مثل نمونه ای که در عکس مشاهده می کنید و ...

6 – تاج و پاخور دکوراتیو : در این سبک از طراحی کابینت آشپزخانه شما می توانید با بکارگیری کنده کاری در پاخور و تاج و زیرچراغ ها زیبایی فضا را افزایش داده و یا بین کابینت ها از نما استفاده نمایید.

7 – جزئیات معماری برای کابینت : در این آشپزخانه شما شاهد ستون هایی در اطراف سینک که یک المان معماری زیبا به حساب می آید ، می باشید که جلوه خاص و چشم گیری به این نقطه مرکزی از آشپزخانه داده است. همچنین اختلاف عمق کابینت های قسمت سینک نسبت به کابینت های اطرافش نیز ممکن است نظر شما را جلب نماید. آشپزخانه traditional شامل جزئیاتی همانند پایه و سرستون در قسمت جزیره ، پاخور های قوسی و طراحی هود به صورت مخفی به شکل شومینه مانند می باشد که همگی این جزئیات مانند لایه هایی روی هم قرار گرفته تا به هدف نهایی یعنی خلق یک آشپزخانه به سبک سنتی برسند.

این آشپزخانه برخی از این المان های معماری را به نمایش می گذارد: هود شومینه ای ، سرستون های روی جزیره ، پاخور قوسی و ...

به زودی در ادامه سبک های دیگر طراحی آشپزخانه مورد بررسی و تشریح قرار می گیرد.
گردآوری ، ترجمه و جمع بندی : گروه فینسا دکور

Back