رنگ آمیزی در دکوراسیون منزل

دنیای پیرامون ما بدون وجود رنگ ها قابل تصور نیست. در حالی که هر رنگی تاثیر به خصوصی روی روح و روان ما انسان ها دارد از این رو امروزه روانشناسی رنگ ها نه تنها در زندگی روزمره بلکه در صنعت ، تجارت ، دکوراسیون منزل و تبلیغات نیز اهمیت بالایی پیدا کرده است که غیر قابل انکار می باشد. البته روانشناسان در این حوزه قادر به تشخیص قطعی و 100 درصد واکنش افراد مختلف و میزان شدت این عکس العمل ها نیستند و این عکس العمل به عوامل مختلفی از جمله شرایط فیزیکی فرد ، فرهنگ ، جنسیت ، خاطرات و ... بستگی دارد.با این حال ما در این مقاله سعی می کنیم تا حد امکان به تشریح این تاثیرات بپردازیم و با معرفی نمونه کار های اجرا شده در هر کدام از این دسته های رنگی شما را در انتخاب رنگ بندی مورد نظرتان یاری نماییم.
آبی:
یکی از رنگ هایی که در میان عموم مردم از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد رنگ آبیست. شاید این محبوبیت به دلیل حس آرامش ، سکوت ، سکون و اعتمادی باشد که این رنگ القا می کند. استفاده از این رنگ به خصوص در محیط هایی کارمندی و ورزشی پیشنهاد می شود. در دکوراسیون کابینت آشپزخانه اما این رنگ می تواند جلوه خاصی به فضا مخصوصا در فضای بین کابینت و یا درب ها بخشد. آرامش و ظرافتی که این رنگ به فضای دکوراسیون خانه می بخشد بی نظیر است.

برای بازدید یکی از پروژه های مربوط گروه فینسا دکور در این زمینه روی این لینک کلیک کنید : اجرای دکوراسیون کابینت آشپزخانه

مشکی:
یک رنگ کاملا قوی و پر قدرت که با خود سلطه طلبی و اقتدار را به ذهن القا می کند. در کابینت آشپزخانه اما این رنگ بسیار پر طرفدار می باشد. مخصوصا اگر به صورت براق و به همراه رنگ ضد خودش بکار گرفته شود. ترکیب سفید و مشکی کانتراستی زیبا و جذاب در فضای کابینت آشپزخانه و همچنین دکوراسیون منزل ایجاد می کند.

برای مشاهده نمونه پروژه اجرایی گروه فینسا دکور با این رنگ بندی روی این لینک کلیک کنید: دیزاین آشپزخانه کوچک

قهوه ای :
یکی دیگر از رنگ های پرطرفدار مخصوصا در دکوراسیون خانه های ایرانی رنگ قهوه ای می باشد که در بسیاری از موارد از ترکیبش با رنگ کرم استفاده می گردد. این رنگ با خود حس طبیعت ، سادگی ، استحکام و پایداری و استواری را به همراه دارد.

مشاهده نمونه پروژه اجرا شده توسط فینسا دکور : دکور آشپزخانه

 

بنفش:

این رنگ را می توان به نوعی مرز میان هیجان و انرژی قرمز و سکون و آرامش آبی در نظر گرفت. در دکوراسیون کابینت مدرن و مخصوصا در سبک کابینت پلی گلاس و کابینت های گلاس این رنگ می تواند فضای خانه و آشپزخانه را بسیار متفاوت و گیرا نماید. وقتی جذابیت ذاتی این رنگ در کنار براقیت متریال های های گلاس و پلی گلاس قرار گیرد جلوه زیبایی به فضا می بخشد.

مشاهده نمونه پروژه اجرا شده توسط فینسا دکور : دیزاین آشپزخانه مدرن

سفید:
استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون خانه و کابینت آشپزخانه هیچ قانون خاصی ندارد و در هر جا می توان آن را بکار گرفت. این رنگ حس پاکی ، روشنی ، صلح و جوانی را القا می کند. چیزی که این رنگ را در دکوراسیون منزل بسیار کاربردی کرده است قابلیت فوق العاده آن در بزرگ تر و روشن تر نشان دادن فضاست که مخصوصا در اتاق های کوچک یا کم نور بکار می آید. حسن دیگری این رنگ امکان استفاده طیف وسیعی از رنگ ها در کنار آن می باشد که کار را برای ست کردن رنگ ها در دکوراسیون منزل راحت می کند. از طرفی این رنگ به دلیل خنثی بودنش ، به رنگ هایی که در کنارش قرار می گیرند جلوه و روحی خاص می بخشد. برای مثال ماهی قرمزی در تنگ را تصور کنید که در یک اتاق خالی و تماما سفید قرار گرفته است. تصور کردن جلوه زیبای رنگ قرمز در این حالت راحت می باشد!

برای مشاهده نمونه پروژه های سفید اجرا شده توسط فینسا دکور روی لینک های قرار داده شده کلیک کنید : کابینت آشپزخانه سفید ، دکوراسیون کابینت کلاسیک

زرد:
زرد از رنگ های اصلی و صدر نشین دسته رنگ های گرم و به یاد آور انرژی ، روشنایی و حرارت خورشید است. رنگ آرامی نیست. بر عکس پر از هیجان و شور و تحرک می باشد. از این رو در دکوراسیون خانه استفاده از آن در مقیاس بزرگ پیشنهاد نمی شود. زیرا آرامش را بر هم می زند. اما با بکار گیری آن در مقیاس های کوچک در قسمت های مختلف منزل می توان انرژی و پویایی این رنگ فوق العاده را به دکوراسیون منزل وارد کرد.

خاکستری:
رنگی خنثی میان سفید و سیاه محسوب می گردد که مخصوصا در طراحی دکوراسیون منزل و همچنین کابینت آشپزخانه مدرن و امروزی بسیار به کار گرفته می شود. ترکیب این رنگ با رنگ زرد در کابینت آشپزخانه مدرن بسیار خلاقانه و متفاوت خواهد بود و به نوعی تقابل انرژی و تحرک زرد از یک طرف و خنثی و ساکن بودن رنگ خاکستری از طرف دیگر جالب توجه خواهد بود.

مشاهده نمونه اجرا شده : کابینت ام دی اف

قرمز:
جزو اصلی ترین رنگ های گرم می باشد که نشان گر عشق ، شور و هیجان ، انرژی و نشاط می باشد و در دکوراسیون منزل مخصوصا برای شکستن فضاهای سرد و خنثی بسیار موثر است. البته باید توجه داشت که استفاده از آن در مقیاس بزرگ در فضای کوچک بعد از مدتی باعث خستگی ودلزدگی افراد داخل فضا می شود.

برای بازدید نمونه ها روی لینک های قرار داده شده کلیک کنید : طراحی کابینت شیشه ای آشپزخانه ، طراحی و اجرای دکوراسیون

مقالات مرتبط در این زمینه :

دسته بندی رنگ ها

تهیه و گردآوری : گروه فینسا دکور
pic794505210001

Back